Dzieci filozofują

Życie, co to takiego?

Oscar BRENIFIER

Ilustracje: Jérôme Ruillier

Zakamarki

Rozmowa przede wszystkim – wie to każdy rodzic i nie trzeba o tym przypominać. Każdy przeszedł przez trudy zmagania się z milionem pytań do… Dzieci zadają je w każdych okolicznościach, na każdy temat. Życie – co to takiego? Czasami trudno jest znaleźć odpowiedź. Zwłaszcza, gdy zagadki dotyczą pojęć abstrakcyjnych, które każdy z nas definiuje na swój własny sposób. Drobna pomoc w postaci książki serwowana przez autora – Oscara Brenifiera będzie w tym przypadku nieocenioną.

Od pierwszych stron książek sygnowanych marką Wydawnictwa Zakamarki (seria DZIECI FILOZOFUJĄ, na której użytek można mówić o prawdziwym znaku jakości), wkraczamy w świat mini dysput o maksi sprawach. Oscar Brenifier delikatnie (zaskakująco łatwo, niekiedy wywrotnie) wprowadza dzieci w świat najważniejszych wartości – życia, dobra i zła, uczuć, tożsamości… Autor zbliża rodziców i dzieci, sprawia, że zwykła lektura jest płynnym przejściem w rozmowę i pretekstem do jednego  z najważniejszych etapów w wychowaniu – próby ukierunkowania dziecięcej moralności i etyki.

Z pozoru błahe pytania, pełne dziecięcej prostoty, rodzą kolejne, i kolejne, coraz poważniejsze. Aż w końcu dochodzimy do sedna – pytań o śmierć, zło, miłość rodzicielską… Co ważne, tekst książki jest napisany przewrotnie i nie zawsze od razu kieruje dziecko na właściwe tory. Pozwala maluchowi samemu  odpowiadać i wyciągać wnioski, jednocześnie doskonale się bawiąc. To książki dla 6-latków, ale i młodszych. Wszystko w zależności od tego, kiedy padnie to pierwsze, fundamentalne pytanie z gatunku:

Co może sprawić, że będziesz szczęśliwy?
Czy będziesz kiedyś mistrzem?
Dlaczego życie bywa ciężkie?
Dlaczego istnieje człowiek?
Dlaczego i po co żyjemy?
Dlaczego umieramy?

Warto zwrócić uwagę na to, jak pięknie wydane są dzieła Brenifiera. Ilustracje oparte są na koncepcji żartu. W każdej z książek ich autorem jest ktoś inny, przez co najmłodsi czytelnicy za każdym razem znajdą się w nieco innej krainie, pełnej humoru i poezji. W dobie postępującej relatywizacji świata wartości, który jest uznawany przez niektórych za supermarket, gdzie możemy wedle własnego uznania dobierać to, co uważamy za dobre lub złe, książka Brenifiera w całkowicie nieinwazyjny sposób nakierunkowuje małego czytelnika na te wartości, które są uniwersalne i raz odnalezione na „półce” sklepowej, na stałe powinny zagościć w każdym życiowym „koszyku”.

W serii DZIECI FILOZOFUJĄ ukazały się:

Dobro i zło, co to takiego?

Ja, co to takiego?

Piękno i sztuka, co to takiego?

Uczucia, co to takiego?

Życie, co to takiego?

Niedługo ukaże się kolejna książka z tej serii pt. Sztuka i piękno – co to takiego?

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *