Kreska na bezkresnym szlaku

Wielka historia małej kreski

Serge BLOCH

PREMIERA: 11 grudnia  2015

Wydawnictwo Zakamarki

„Dziecko znajduje na ścieżce małą kreskę, / Mały, niepozorny skrawek. / Wkłada ją do kieszeni i o niej zapomina. /

Lecz oto kreska ożywa…”

W banalny sposób rozpoczyna się niebanalna historia małej kreski. Historia nie tylko dla dzieci. Na pozór proste zdarzenie – dziecko znajduje na ścieżce kreskę, wkłada ją do kieszeni i o niej zapomina. Jednak raz rozbudzona wyobraźnia nigdy nie zasypia. Kreska daje o sobie znać, wraca, staje się życiowym centrum, rośnie wraz z dzieckiem… Okazuje się, że autor stworzył głęboko filozoficzną opowieść o narodzinach artysty. Wielka historia uświadamia czytelnikowi, że sztuka towarzyszy nam od dziecka – kryje się wszędzie (można jej nie zauważyć, albo się o nią potknąć). Opowieść o tym, jak rodzi się artysta. Jednak czy tylko o tym jest ta wielka historia?

Serge Bloch, francuski ilustrator książek dla dzieci, stworzył alegoryczną książkę dla dzieci i dorosłych – dla dzieci do rysowania, dla dorosłych do odkrywania bogactwa jej sensów. Już po otwarciu widać, że tekstu jest tu jak na lekarstwo. To niewątpliwa zaleta Wielkiej historii…, ponieważ skłania to dzieci do rozwijania własnej kreski i pasji do rysowania. Autor postawił na minimalizm zarówno w treści, jak i formie.  Ilustracje Blocha sprawiają, że tytułowa kreska rzeczywiście ożywa na kartach książki. Raz schowana do kieszeni daje o sobie znak przez całe życia i sprawia, że mały chłopiec z przyjemnością do niej wraca.

Historia kreski to piękna metafora narodzin artysty i jego talentu, ale i opowieść o życiu każdego z nas. Dla każdego kreska będzie czymś innym – życiem, sztuką… dla mnie jest talentem. Czasami uprzykrza nam życie, gdy trzeba go szlifować, innym razem pochłania cały czas wolny, dostarczając satysfakcji tworzenia. Jednak w dorosłym życiu przychodzi moment „przekazania pałeczki”. Autor uczy dzieci, jak pozwolić, by talent się rozwinął i jak zarażać swoją pasją innych.

Wielka historia małej kreski to z pewnością jedna z piękniej wydanych książek Wydawnictwa Zakamarki. Na jej produkcję przeznaczono pieniądze z nagrody dla książki Wróg (Davide Cali, Serge Bloch) otrzymanych za pierwsze miejsce w konkursie DOBRE STRONY za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży, którego organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.

Prawdziwe ręczne dzieło sztuki. Ciekawe, czym dla Ciebie będzie kreska i jej historia.

Małgorzata Lenkiewicz

 

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Tytuł oryginału: La grande histoire d’un petit trait

Język oryginału: francuski

wiek 6+

niebajki

Wymiary: 20,5 x 26 cm

Okładka: Twarda oprawa

Stron: 88

 

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *