Partnerstwo a rodzicielstwo

Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Jesper JUUL

Wydawnictwo MiND

 Jeśli zachowanie Twojego dziecka doprowadza Cię do frustracji, nie martw się – wszystko w normie. Nie znaczy to jednak, że nie da się z tym nic zrobić. Ten poradnik to sprawdzony sposób na zmianę nastawienia i swoisty słownik wyrażania uczuć.

„Uwalnia rodziców od przesądu, że istnieje tylko jeden właściwy sposób wychowania. Uwalnia dzieci od odpowiedzialności za życie dorosłych”. Taką moc ma Twoje kompetentne dziecko Jespera Juula – książka określana mianem najważniejszego poradnika duńskiego pedagoga i terapeuty. Autor jest specjalistą, ale pozostaje przede wszystkim ojcem i nie unika tej roli jako pisarz.

Rodzina od wieków była strukturą władzy – oto myśl, która w książce Juula nieustannie powraca. Współczesny rodzic obawia się nowoczesnych metod wychowania, ponieważ wiążą się one z niepokojem wywołanym utratą władzy w rodzinie. Autor przestrzega – nie myślcie szablonowo, bo droga do wychowania nie jest jednokierunkową i szeroką obwodnicą powinna omijać ścieżkę dyktatury.

Tym, co najbardziej urzeka w tej książce, są zwierzenia Jespera Juula, który przywołuje wspomnienia z okresu, gdy sam mierzył się z wychowywaniem syna. Co ciekawe, w pamięć zapadły mu właśnie te sytuacje, gdy zawstydzało go własne dziecko, wytykając mu błędy, kiedy postępował niewłaściwie.

Autor redefiniuje w książce najważniejsze pojęcia związane z wychowaniem, takie jak sprawiedliwość, jednomyślność, stanowczość, wiek buntu, konsekwencje czy ustalanie granic, obalając przy okazji mity dotyczące metod wychowawczych. Juul wielokrotnie zestawia ze sobą przeszłość (niekiedy cofa się nawet do XVIII wieku) z teraźniejszością, uwypuklając przez to przestarzałe praktyki pedagogiczne, które przez wielu rodziców nadal są kontynuowane.

„Pozwólcie, że to wyjaśnię. Myślę, że wszyscy rodzice kochają swoje dzieci, ale nie wszyscy umieją wyrazić te uczucia właściwie. A wyrażenie miłości to decydujący czynnik w rozwoju poczucia wartości” – pisze Juul. Podpowiada, co rodzice mogą zrobić, aby podbudować poczucie własnej wartości u swojego dziecka. Pokazuje różnice w wyrażaniu uczuć przez dzieci i dorosłych, odnosząc się do różnych etapów życia: od niemowlęctwa, poprzez dzieciństwo, wiek nastoletni, aż po dojrzałość i analizę relacji dorosłego z dziećmi odcinającymi się od rodzinnego domu.

Juul, podobnie jak w innych swoich poradnikach, przedstawia scenki z życia, przytaczając konkretne dialogi zasłyszane w parku, cudzych domach czy galerii handlowej, rozpracowuje przyczyny braku porozumienia między rodzicami i dzieckiem. W jednym z rozdziałów rozlegle omawia sygnały chęci do współdziałania z rodzicami wysyłane przez dzieci, które paradoksalnie wielokrotnie są odbierane przez dorosłych jako symptomy niesubordynacji czy też buntu. Wyjaśnia, dlaczego dzieci reagują w taki a nie inny sposób i poddaje ich zachowanie głębokiej refleksji, udzielającej się czytelnikowi.

Choć Twoje kompetentne dziecko jest najważniejszą książką Juula, zdecydowanie bardziej przystępna dla rodzica jest według mnie ”NIE” z miłości, ale wybór pozostawiam Wam. Lektura uczy, jak przekazać dziecku cenne umiejętności, ale też jak czerpać z rozlicznych kompetencji, które posiada dziecko. To ono uczy nas, jak z nawiązać z nim dialog budujący pozytywne i długotrwałe relacje.

Małgorzata Lenkiewicz

 

You may also like

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *